Rejestracja działalności leczniczej lekarza – wymagane dokumenty rejestracyjne

11 września 2014

Zakres dokumentów oraz informacji, które lekarz musi złożyć w wykonywania zawodu w ramach działalności leczniczej reguluje ustawa o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011r. (art. 101 ww. ustawy). Zgodnie z powołaną powyżej podstawą prawna lekarz, który zamierza wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej, składa organowi prowadzącemu rejestr, wniosek o wpis do rejestru zawierający następujące dane:

  1. imię i nazwisko lekarza;
  2. numer dokumentu poświadczającego posiadanie prawa wykonywania zawodu lekarza;
  3. formę działalności leczniczej i zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych, w tym również w zakresie, o którym mowa w art. 30 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty;
  4. adres miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych lub miejsca przyjmowania wezwań i przechowywania dokumentacji medycznej, w tym również w zakresie, o którym mowa w art. 30 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, w przypadku wykonywania praktyki lekarskiej wyłącznie w miejscu wezwania;
  5. Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP);
  6. adres do korespondencji;
  7. posiadane specjalizacje;
  8. oświadczenie, że:
    • dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru są kompletne i zgodne z prawdą;
    • lekarz zna i spełnia warunki wykonywania działalności leczniczej w zakresie objętym składanym wnioskiem określone w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2013 r. poz. 217).
  9. dołącza się dokumenty potwierdzające spełnienie warunków wykonywania działalności leczniczej
  10. decyzję administracyjną w postaci opinii właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej (dokument potwierdzający spełnienie warunków ogólnosanitarnych, przestrzennych, instalacyjnych – odpowiednich do rodzaju wykonywanej działalności leczniczej oraz zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych)

Oświadczenie o którym mowa powyżej (pkt 8) winno ponadto zawierać :

  1. imię i nazwisko, nazwę albo firmę wnioskodawcy, adres jego miejsca zamieszkania albo siedziby;
  2. oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia;
  3. podpis osoby uprawnionej do reprezentowania wnioskodawcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.

Lekarze zamierzający wykonywać zawód w ramach działalności leczniczej jako grupową praktykę lekarską w celu uzyskania wpisu do rejestru składają wniosek zawierający:

  1. listę lekarzy wspólników albo partnerów spółki, ze wskazaniem imion i nazwisk, ich miejsc zamieszkania oraz imienia i nazwiska osoby uprawnionej do reprezentowania tej spółki;
  2. dane, o których mowa w przywołanych powyżej punktach 2-12;
  3. podpis osoby uprawnionej do reprezentowania spółki, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.

Analogicznie jak przy wpisie w zakresie rejestracji podmiotu leczniczego, należy wskazać że prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej niesie ze sobą konieczność dopełnienia wielu czynności prawnych oraz sporządzenia wielu umów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz powinien skonsultować się z profesjonalistą (adwokatem), który pomoże mu rozwiązać wszystkie problemy oraz dobrać rozwiązania prawne odpowiadające formie prowadzonej działalności gospodarczej.

Lekarzy zachęcam do przeczytania wpisu:

Podmiot leczniczy – wymagane dokumenty rejestracyjne

Obsługa prawna firmy

Podstawa prawna: ustawa o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011r.

Bezpłatne porady prawne!

Wszystkich lekarzy chcących uzyskać informację w jaki sposób po zarejestrowaniu chronić swoją działalność przed bezprawnym działaniem pacjentów oraz zabezpieczyć pod względem prawnym firmę, zapraszam do kontaktu z kancelarią.

Kontakt

skontaktuj się z nami