Na wstępie należy wskazać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z zarejestrowaniem podmiotu, sporządzeniem umów z pracownikami oraz współpracującymi lekarzami zalecam kontakt z adwokatem. Pełnomocnik pomoże Państwu sporządzić komplet dokumentów, a co najważniejsze zabezpieczyć interesy podmiotu leczniczego oraz odpowiedzialności za jego działanie.
Przechodząc do meritum wpisu wskazać wypada, że zakres dokumentów oraz informacji, które należy zgłosić w celu zarejestrowaniu podmiotu leczniczego reguluje ustawa o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011r. (art. 100 ww. ustawy). Zgodnie z powołaną powyżej podstawą prawna podmiot, który zamierza wykonywać działalność leczniczą jako podmiot leczniczy, składa organowi prowadzącemu rejestr, wniosek o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Wniosek musi zawierać następujące dane:
- imię i nazwisko, nazwę albo firmę;
- adres siedziby albo miejsca zamieszkania;
- adres miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych;
- formę organizacyjno-prawną;
- rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych;
- nazwę przedsiębiorstwa, oraz wykaz jego jednostek lub komórek organizacyjnych, których działalność jest związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych;
- numer REGON;
- Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP);
- dane podmiotu tworzącego – w przypadku podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą.
- oświadczenie, że:
- dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą -są kompletne i zgodne z prawdą;
- podmiot zna i spełnia warunki wykonywania działalności leczniczej w zakresie objętym składanym wnioskiem określone w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2013 r. poz. 217).
- dołącza się dokumenty potwierdzające spełnienie warunków wykonywania działalności leczniczej
- decyzję administracyjną w postaci opinii właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej (dokument potwierdzający spełnienie warunków ogólnosanitarnych, przestrzennych, instalacyjnych – odpowiednich do rodzaju wykonywanej działalności leczniczej oraz zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych)
Oświadczenie o którym mowa powyżej (pkt 11) winno ponadto zawierać:
- imię i nazwisko, nazwę albo firmę wnioskodawcy, adres jego miejsca zamieszkania albo siedziby;
- oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia;
- podpis osoby uprawnionej do reprezentowania wnioskodawcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.
Lekarzy zachęcam do przeczytania wpisu:
Rejestracja działalności leczniczej lekarza – wymagane dokumenty rejestracyjne
Podstawa prawna: ustawa o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011r.
Bezpłatne porady prawne!
Wszystkich wierzycieli chcących uzyskać informację w jaki sposób można skutecznie wyegzekwować świadczenie od dłużnika, zapraszam do kontaktu z kancelarią.